اتاق فرار اسکیپ روم لوکیشن خوب برای تفریح در تهران کرج
کافه گیم

کافه گیم

کافه گیم

دورهمی در کافه ها چیز جدیدی نیست. نه این که تصور کنید قدمتی چهل یا پنجاه ساله دارد. نه. واقعاً چیز جدیدی نیست. این دورهمی ها در کافه (که ابتدا فقط قهوه خانه نامیده می شد) بیش از پانصد سال قدمت دارد. هم فضای کافه ها و هم انگیزه های دورهم جمع شدن های دوستانه در کافه، همواره در حال تغییر بوده است تا به امروز که کافه گیم ها به وجود آمده اند. کافه گیم مکانی است با ویژگی های هر کافه دیگری اما… پر از بازی؛ انواع بازی های گوناگون که اغلب در گروه های چند نفره و روی میز بازی می شود و آن ها را بازی رومیزی یا برد گیم می نامند. اما… آیا خود کافه بازی یک مفهوم و مکان جدید است؟

بردگیم برد گیم بازی رومیزی کافه اکوکلاب اکو کلاب کرج

بیش از پانصد سال از تأسیس نخستین کافه ی جهان در شهر دمشق سوریه می گذرد. بلافاصله در همه جا از این ایده ی جذاب و فوق العاده استقبال شد. کافه ها یکی یکی در شهر های گوناگون مانند مکه، استامبول و سایر امپراتوری عثمانی افتتاح شدند. از همان ابتدا هم کافه ها محلی برای گفت و گو، برای نوشیدن و البته… بازی کردن بودند. بله. کافه گیم قدمتی به اندازه قهوه خانه دارد. بازی های محبوبی مانند شطرنج و تخته نرد در همان کافه یا کافه بازی های قدیمی رواج پیدا کرده و مشهور شدند.

رواج کافه گیم در سراسر جهان

با فاصله ی زمانی حدودا ۲۰۰ ساله از زمان تأسیس قهوه خانه ها در خاورمیانه، بازدید یک جهانگرد فرانسوی با نام جین کاردین از قهوه خانه ای در ایران، زمینه آشنایی اروپایی ها با کافه را به وجود آورد. آدم ها در چنین فضای صمیمی و بی آلایشی، علاوه بر گفت و گو و بازی کردن، به داستان ها و موسیقی های محلی نیز گوش می دادند و از اخبار و رخدادهای روز نیز مطلع می شدند. این موضوعات نشان می داد که قهوه خانه، کافه و کافه گیم ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به یکی از مهم ترین و محبوب ترین مراکز تجمع شهری را دارا بود.

به همین دلیل در سال های بعد، انواع گوناگونی از کافه در سراسر جهان رواج پیدا کرد. کافه گیم که در آن هدف اصلی انجام بازی ها با دیگران بود، کافه های روشنفکری که مرکز تجمع متفکران، روشنفکران و نظریه پردازان بود تا با یک دیگر به بحث و تبادل نظر بپردازند (کافه نادری یکی از قدیمی ترین کافه های روشنفکری ایران است) و انواع و اقسام کاربردهای دیگری که در فضای صمیمی و محبوب کافه ها، امکان پذیر می شد.

بازی های محبوب

در کافه گیم ها انواع بازی ها رواج دارند. در نسخه های قدیمی تر این مکان ها،. حتی بازی های فیزیکی مثل طناب کشی، مچ انداختن و انواع دیگر زورآزمایی هم مرسوم بود.. با گذشت زمان کافه گیم به مرکزی برای بازی های فکری بدل شد. بازی هایی که. نیاز به فضای زیادی ندارند و در عین می توانند برای ساعت های متمادی، بازیکنان را سرگرم کنند.

ویژگی هایی که گفتیم مانند عدم نیاز به فضای بزرگ و ایجاد سرگرمی،. دقیقاً از مهم ترین ویژگی های بازی های رومیزی هستند. به همین دلیل بازی های. رومیزی به سرعت تبدیل به بازی محبوب کافه گیم ها شدند. قدیمی ترین بازی های رومیزی. که همگی با آن ها آشنا هستند، بازی های نظیر شطرنج و تخته نرد بودند اما وجود سلیقه های. گوناگون و متفاوت، بازی های دیگری را هم طلب می کرد. بنابراین بازی های رومیزی به. سرعت رشد کردند و هرکدام جایی مخصوص به خود در دل طرفداران شان پیدا کردند.

بازی های رومیزی در کافه گیم ها

امروزه تنوع بازی های رومیزی که مناسب بازی در کافه گیم هستند به چند. هزار عدد می رسد. اغلب آن ها دارای قوانین پایه ساده ای هستند که باعث. می شود بازیکنان بتوانند در مدت زمان کوتاهی شیوه انجام بازی را فرا بگیرند. اما هر کدام از آن ها. برای پیشبرد بازی، دارای قوانین مخصوص به خود هستند. برخی از آن ها از عامل تصادف. یا شانس نیز بهره می برند و معمولاً از تاس (یا چند تاس) برای این منظور استفاده می کنند.. اما برخی دیگر مانند شطرنج کاملاً عاری از وجود هرگونه عامل تصادفی هستند.

بردگیم برد گیم بازی رومیزی کافه اکوکلاب اکو کلاب کرج

بازی های رومیزی که محبوب کافه گیم ها هستند، در ژانرها و. انواع گوناگون با ویژگی های متفاوتی عرضه می شوند. برخی از آن ها دو نفره. هستند و امکان بازی با تعداد نفرات بیش تر وجود ندارد. اما برخی دیگر مانند مونوپولی گروهی. هستند و می توان با تعداد نفرات دلخواه بازی کرد. در کافه گیم ها معمولاً انواع گوناگون آن. ها وجود دارد. برخی از بازی ها مانند کاپوچین بیش تر به منظور ایجاد فضایی شاد و مفرح طراحی. شده اند اما برخی دیگر مانند ریسک و اسپلندور کاملاً جدی بوده و نیازمند تمرکز بالا هستند.

ژانر بازی های رومیزی

هر چند که بازی های رومیزی هم برای فضا سازی تلاش می کنند که از ویژگی های. ژانری مانند ژانر ترسناک، مهیج و اکشن، تاریخی و ماجراجویی و غیره استفاده نمایند،. اما تقسیم بندی این بازی ها در کافه گیم معمولاً به شیوه دیگری انجام می شود.

بردگیم برد گیم بازی رومیزی کافه اکوکلاب اکو کلاب کرج

این بازی ها معمولاً یا مانند بازی استانبول در دسته استراتژیک قرار می گیرند،. یا مانند دگزیت و سالم در دسته مهمانی خانوادگی قرار دارند، یا مانند چاینا تاون به. عنوان بازی های همکاری مشترک شناخته می شوند و یا مانند آزول، در طبقه بندی بازی. های انتزاعی قرار می گیرند. در زیر لیست کاملی را از تمامی بازی های رومیزی موجود. در کافه گیم اکوکلاب به همراه دسته بندی آن ها ذکر کرده ایم.

گالری تصاویر کافه گیم اکوکلاب

لیست بازی های موجود در کافه گیم اکوکلاب

  • انتزاعی
– Azul

 

  • همکاری مشترک
– Mysterium
– Chinatown

 

  • استراتژیک
– Istanbul
– Abyss
– Red Planet

 

  • مهمانی خانوادگی
– Arboretum – Startups – Ice Cool – CenturySpiceroad
– China town – Oh Caption – Survive – When I Dream
– Spyfall 2 – Colt Express – Code Name – شب مافیا
– Jaipur – Skull – Quadro police – خرابکار
– Camel Up – Sushi Go Party – Geisest – کاپوچین
– Avalon – Fresco – Dixit – شش قلو
– Salem – Bang – Take Noko – استوژیت
– Just One – Decrypto – Ticket to Ride – ۱۳ سرنخ
– Splendor – Hit Road – Gloobz – کودتا
Memoir 44 – Time Line – Concept – گربه های انفجاری
0 0 رأی‌ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
تماس با ما

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۹۲۵۶۱۴ – ۰۹۳۷۸۸۸۸۷۰۶

آدرس: کرج، ابتدای جاده مشکین دشت، رزکان نو، مجتمع اکومال، طبقه اول

موقعیت کلاب
موقعیت کلاب
تماس با ما

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۹۲۵۶۱۴ – ۰۹۳۷۸۸۸۸۷۰۶

آدرس: کرج، ابتدای جاده مشکین دشت، رزکان نو، مجتمع اکومال، طبقه اول

© 2022 اکوکلاب

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.